Skip links
aqara akilli anahtar 1200x628 1 Akıllı Anahtar Nedir?

Akıllı Anahtar Nedir?

Basitçe ifade etmek gerekirse, akıllı anahtar ev ağınıza bağlı olan ve diğer ev aletlerinin ve sistemlerinin işlevlerini kontrol edebilen bir anahtardır.

‘Akıllı anahtar’ terimi, iki tür akıllı anahtarı kapsayacak şekilde değiştirilebilir bir şekilde kullanılabilir. İlk tür, kablosuz olarak bağlanan ve diğer akıllı aletleri kontrol eden fiziksel anahtarları ifade eder. Burada akıllı anahtar, bir akıllı telefon uygulaması veya bir sesli asistan kullanarak uzaktan yönetilebilme avantajıyla geleneksel bir ışık anahtarı gibi davranır, böylece evinizin aydınlatması üzerinde kontrol sağlar ve çeşitli otomasyon seçenekleri sunar.

Öte yandan, ‘akıllı anahtar’ aynı zamanda akıllı olmayan aletlerin akıllı ev ekosisteminize dahil edilmesini kolaylaştıran cihazlara da atıfta bulunabilir. Bu tür akıllı anahtar, geleneksel, bağlantısız cihazları kontrol etmek için bir sesli veya uygulama etkinli arayüz sağlayan bir aracı görevi görür. Akıllı olmayan cihazı akıllı anahtara takarak, bu cihazı akıllı ev sisteminize entegre eder, aksi takdirde standart aletleri ağa bağlı akıllı cihazlara dönüştürür.

Akıllı anahtarlar birçok avantaj sağlar, bunlar arasında:

  • Enerji maliyetlerinden tasarruf etme – Akıllı anahtarlar, evden uzaklaştığınızda ışıklarınızı kapatan zamanlayıcılar ayarlayarak enerji faturalarınızı düşürebilir. Ayrıca, ihtiyacınız olduğunda ışık seviyesini çok hassas bir şekilde kontrol edebilirsiniz.
  • Bir uygulama tarafından çalıştırılabilir – Akıllı anahtarınızın muhtemelen, üreticinin web sitesinde bulunan ve yukarıda bahsedilen zamanlayıcıları ayarlamak, ışık seviyesini kontrol etmek ve hatta anahtarlarınızı akıllı ev cihazınıza veya akıllı bir ampule bağlamak için kullanabileceğiniz bir uygulaması olacaktır.
  • Kablosuz işlevsellik – Çoğu akıllı anahtarın yerleşik kablosuz yetenekleri vardır, bu da akıllı anahtarlarınızı ilginç yollarla ağa bağlamanıza olanak sağlar. Ayrıca, bağlanacak bir kablo yoktur, bu yüzden bu anahtarları güvenli bir şekilde kurmak için elektrikçi olmanız gerekmez.
aqara akilli anahtar 1 Akıllı Anahtar Nedir?

Akıllı Anahtar Nasıl Çalışır?

Aqara akıllı anahtarlar, düşük enerji tüketimi ve güvenli veri iletimi ile bilinen bir akıllı ev teknolojisi standardı olan Zigbee kablosuz iletişim protokolünü kullanarak çalışır. Kurulduktan sonra akıllı anahtar, aynı zamanda Zigbee ile etkinleştirilmiş olan bir merkezi hub veya ağ geçidi aracılığıyla diğer cihazlarla etkileşime girer. Bir komut verdiğinizde, giriş hub’a gönderilir, bu da akıllı anahtarla iletişim kurar – işlemler, sadece ışıkları açıp kapatmaktan ev otomasyon sahnelerinin parçası olarak daha karmaşık dizilere kadar değişebilir. Bu iletişim süreci milisaniyeler içinde gerçekleşir, cihazlarınız üzerinde hemen hemen anlık kontrol sağlar. Zigbee’nin örgü ağı yeteneği, akıllı anahtarların diğer Zigbee cihazları aracılığıyla bilgi aktararak iletişim menzillerini genişletmelerini de sağlar, bu da güvenilir ve güvenilir bir akıllı ev ağı sağlar.

Akıllı bir ışık anahtarı seçmeden önce bir uyarı: Bazı akıllı ışık ampulü üreticileri, ampullerini yalnızca aynı üretici tarafından tasarlanan anahtarlarla veya ampullerin yalnızca belirli ışık anahtarlarıyla çalışması için tasarlayabilir. Satın almadan önce ambalajı, herhangi bir özel uyumluluk gereksinimi için kontrol edin. Akıllı anahtarlarımız, herhangi bir Zigbee uyumlu cihazla çalışacaktır.

Akıllı Anahtarları Diğer Cihazlarla Ne İçin Kullanabilirsiniz?

Işıklarınız akıllı anahtar kontrolünden yararlanabilecek tek öğeler değildir. Ayrıca kapı kilitleri, ev aletleri, televizyonlar, ev güvenlik sistemleri, termostatlar veya Internet of Things bağlantısına sahip başka herhangi bir şey için de akıllı anahtarları kullanabilirsiniz! Bu cihazları sesli asistanınızla da kontrol edebilirsiniz!

Amazon Alexa, Apple Home ve Google Home ile Uyumlu En İyi Akıllı Anahtarlar

Aqara’da her türlü akıllı ev senaryosuna uygun bir dizi akıllı anahtar ve kontrol cihazı üretiyoruz. En popüler ve çok yönlü olanlar arasında Aqara akıllı duvar anahtarı ve Aqara kablosuz mini-anahtar bulunmaktadır.

Aqara Akıllı Duvar Anahtarı

Aqara akıllı duvar anahtarı, birkaç basit kurulum adımında kolay ev otomasyonu sunar. Dahil olan mobil uygulama, ışıklarınızın ne zaman açık veya kapalı olmasını istediğinizi hassas bir şekilde kontrol etmenizi sağlar. Ayrıca, kapınızdan içeri girdiğinizde ışıklarınızın açılmasını da sağlayabilirsiniz. Aqara akıllı duvar anahtarı, sesinizi kullanarak ışıklarınızı kontrol etmenize izin vermek için favori sesli asistanınız veya akıllı ev cihazınızla tam entegrasyon sağlar. Aqara akıllı duvar anahtarı, tekli anahtar veya çiftli anahtar olarak mevcuttur.

aqara akilli anahtar 3 Akıllı Anahtar Nedir?

Aqara Akıllı Mini Anahtar

Aqara kablosuz mini anahtar, daha kompakt ve çok yönlü bir anahtar olup, bir hub’a bağlandığında bir kapı zili veya basıldığında uyarı göndermek üzere yapılandırılabilecek bir acil çağrı düğmesi gibi çeşitli kullanımlar için kullanılabilir.