Skip links
Aqara DIY Ev Guvenlik Sistemi 1200x628 1 Basit Ama Güçlü Bir Kendin Yap Ev Güvenlik Sistemi Nasıl Kurulur?

Basit Ama Güçlü Bir Kendin Yap Ev Güvenlik Sistemi Nasıl Kurulur?

Sevdiklerimizi ve korumak istediklerimizi güvende tutmak, hayatımızdaki en temel beklentilerden biri haline geldi. Dolayısıyla, video kameralar, hareket dedektörleri ve çeşitli diğer sensörleri kullanarak ev güvenlik sistemlerinin hem konutlarda hem de ticari mekanlarda giderek daha popüler hale gelmesi şaşırtıcı değil.

Bazı ev güvenlik sistemleri evin her köşesini uzaktan izlerken, herkesin bu tür bir kurulum için ödeme yapabilmesi veya yapmak istemesi gerekmez. Ev güvenlik sistemleri, dış bir şirket aracılığıyla izlenebileceği gibi DIY tarzında çeşitli ev izleme bileşenleriyle de kurulabilir. Mevcut güvenlik sistemlerinin türlerine ve kendi sisteminizi, evinizin korunması için kendi ihtiyaçlarınıza özelleştirilmiş ve kendi kendine izlenen bir şekilde nasıl kuracağınıza bakalım.

Üç Tip Ev Güvenlik Sistemi Seçeneği Var

Ev büyüklüğüne, bütçeye ve ne tür bir izleme sistemi istendiğine bağlı olarak, üç farklı türde güvenlik sistemi seçeneği mevcuttur.

Yüksek sonlu sistemler, mülkün canlı video beslemesine sürekli erişimi olan bir şirket tarafından kurulur ve izlenir. Genellikle bu tür sistemler yüksek bir fiyat etiketi ve abonelik gereksinimi ile gelir.

Uzaktan izleme sistemleri, yüksek sonlu versiyonlardan bir adım aşağıdır, alarmlar için tetiklemeleri bir abonelik hizmeti aracılığıyla sağlar. Uzaktan izleme sisteminde hareket veya titreşim sensörü tetiklendiğinde, sistem sahibine veya yetkililere durumun ciddiyetini belirlemeleri için başvurulur.

Satın alınabilir DIY güvenlik sistemleri, her kullanıcı tarafından özelleştirilir ve uygulanır. Çeşitli bileşenler, genellikle uzaktan veya yüksek sonlu sistemlerden çok daha düşük bir maliyetle bir güvenlik izleme sistemi oluşturmak için bir araya getirilir. Sahip, satın alınabilir sistemin yapısını ve bağlantısını yapılandırır, benzersiz ihtiyaçları bir dış şirketin mülkiyete erişimi olmadan kendi kendine izleme seçenekleriyle eşleştirir.

Bir Güvenlik Sistemi Hangi Unsurlardan Oluşur?

Güvenlik sistemleri, bir alarma bağlı tek bir sensör kadar basit olabileceği gibi, çoğu güvenlik sistemi aynı ortak bileşenlerden oluşur.

Kamera(lar)

Hem kablolu hem de kablosuz olabilen kameralar, güvenlik nedenleriyle içeride veya dışarıda yerleştirilebilir. Genellikle, dış kameralar mülkün zor görülebilen alanlarına, garajlar veya ahırlar gibi uzak binaları kapsamak veya sadece herhangi bir giriş noktasını görmek için kullanılır. İç güvenlik kameraları, evin herhangi bir alanına, yaşam alanlarına veya mutfaklara odaklanabilir.

Kapı ve pencere sensörleri

Bu sensörler iki parçadan oluşur, biri pencere veya kapının çerçevesi için, diğer parça ise hareketli bileşen içindir. Kapı veya pencere kapalı olduğunda, devre kapalıdır, ancak iki parça ayrıldığında ve devre tamamlanmadığında, kontrol paneline güvencesiz kapı veya pencere hakkında uyarı verilir.

Hareket algılama

Bu “görünmez bölgeler” belirli bir alandaki herhangi bir hareketi algılar, herhangi bir hareketin algılanmasına karşı bir uyarı veya alarm tetikler. Bunlar, ofisler gibi değerli eşyaların tutulduğu alanlarda veya mülkün hareket beklenmeyen uzak veya kullanılmayan alanlarında kullanılabilir.

Titreşim algılama

Bir titreşim algılama monitörü, titreşimin başladığını veya durduğunu kontrol paneline bildirir.

Ağ yetenekleri

Kablolu veya WiFi ile etkinleştirilmiş kontrol panelleri, kullanıcıların sensörlerden, dedektörlerden, alarm tetiklemelerinden gerçek zamanlı bilgilere erişmelerini sağlar, ayrıca kameralardan canlı veya depolanmış video akışını görüntülerler.

Alarm tetikleme

Hareket sensörlerinden, kapı veya pencere sensörlerinden veya kamera belgelendirmesinden alarm geldiğinde, ya yüksek sesli uyarı alarmı veya sessiz bir alarm tetiklenir. İtme bildirimi, uygulama bildirimi veya telefon çağrısı, sistemin yeteneğine bağlı olarak alarm tetiklemesini bildirebilir.

DIY Ev Güvenlik Sistemi İçin En İyi Bileşenler

Birçok ev sahibi, bir güvenlik sisteminin sunduğu huzuru istiyor ancak izlenen bir sistem gerektirdiği gibi dış bir şirketin evlerine sızmasını istemiyor veya ihtiyaç duymuyorlar. Bugünlerde güvenlik sistemlerinin bileşenlerini raf üzerinden seçme ve seçme yeteneğiyle, birçok kişi artık ev güvenlik sistemlerini kendi kendine yapmaktadır.

Aqara markasının kamerası ile etkinleştirilmiş akıllı hub, kapı ve pencere sensörü, hareket sensörü ve titreşim sensörü cihazları, pahalı dış izleme hizmetine gerek kalmadan özelleştirilmiş, anlık bir güvenlik sistemi oluşturmak üzere tek tek mevcut. Aqara’nın bileşenleri, Amazon’un Alexa, Apple Home ve Google Home gibi zaten kullanımda olan akıllı ev otomasyon ekosistemlerine de bağlanabilir, bu da otomasyon sürecini daha da basitleştirir.

Aqara DIY Ev Guvenlik Sistemi 1 Basit Ama Güçlü Bir Kendin Yap Ev Güvenlik Sistemi Nasıl Kurulur?

Aqara İç Mekan Güvenlik Kamerası Hub G2H Pro

Aqara’dan G2H Pro akıllı hub, 1080p çözünürlükte bir DIY güvenlik ev sistemi için temeli oluşturur. Dahili veri şifrelemesi ile kristal netliğinde video, yerel veya bulut depolama üzerinde yapılandırılabilir, böylece izlenen güvenlik sistemleri tarafından gerekli olan pahalı abonelik hizmetlerine gerek kalmaz. Hub ve kontrol merkezi olarak hizmet veren kamera tabanı, otomatik bir akıllı ev oluşturmak için 128’e kadar sensör ve kontrolcüyü bağlayabilir. Hub ayrıca, kullanıcılara sensörler veya diğer bağlı cihazların herhangi bir güncellemesini görüntülemeleri için 24 saatlik bir zaman çizelgesi sağlar. Ayrıca, hub, konukların yüz tanıması, akıllı ev özelliklerine bağlantı veya diğer Aqara sensörleri hakkında itme bildirimleri gönderebilir.

Aqara DIY Ev Guvenlik Sistemi 2 Basit Ama Güçlü Bir Kendin Yap Ev Güvenlik Sistemi Nasıl Kurulur?

Aqara Kapı ve Pencere Sensörü

Bu iki parçalı kapı ve pencere sensörü otomatik olarak herhangi bir pencere veya kapının durumunu algılar. Aqara’nın hub’ına, Apple Home’a veya Amazon Alexa’ya bağlı olan bu yüksek uyumlu sensör, güvenlik ve güvenlik için gerçek zamanlı bilgi sağlamak üzere sayısız cihaza da bağlanabilir. Akıllı bir ev konfigürasyonunun bir parçası olarak, durum değişikliklerini bildiren itme bildirimleri ayarlanabilir. Ev sahiplerini karşılamak için bir parça olarak, sensörler kapı açıldığında ışıkların açılması gibi belirli ev otomasyon eylemlerini tetiklemek için kullanılabilir. Sensörler, basit bir kabuğu soyma ve yapıştırma yapışkanı ile kapılara ve pencerelere anında uygulanabilir ve 2 yıllık pil ömrüne sahiptir.

Aqara DIY Ev Guvenlik Sistemi 3 Basit Ama Güçlü Bir Kendin Yap Ev Güvenlik Sistemi Nasıl Kurulur?

Aqara Hareket Sensörü

Bu çok yönlü hareket sensörü Aqara’dan kızılötesi algılama teknolojisi ile çalışır. Bir stand ve bir etiket kullanarak kolay kurulum ile, 360 derece dönme ve 170 derece algılama yeteneklerinin maksimum uygulaması için dik, asılı veya bir duvar yüzeyine yerleştirilebilir. Aqara hub, Amazon Alexa veya Apple Homekit’e kablosuz teknoloji ile bağlanan Aqara’nın sensörü, kullanıcılara beklenmedik bir hareket hakkında bir itme bildirimi veya alarm tetiklemesi ile uyarıda bulunmanın yanı sıra, akıllı bir ev otomasyon stratejisinin bir parçası olabilir.

Aqara DIY Ev Guvenlik Sistemi 4 Basit Ama Güçlü Bir Kendin Yap Ev Güvenlik Sistemi Nasıl Kurulur?

Aqara Titreşim Sensörü

Bu kullanışlı küçük titreşim sensörü, gerektiği yerde göze batmayacak kadar küçük ancak hatta ince titreşim ve hareketi bile algılayabilecek kadar güçlüdür. Bu küçük sensör, hareketin bilinmesi gereken herhangi bir noktaya yerleştirilebilir. Titreşim sensörleri, sanat eserleri gibi değerli eşyalar üzerine veya değerli veya kritik eşyaların bulunduğu yerlerde veya bir çocuğun erişmesi tehlikeli olan bir objeyi tutan bir dolapta yerleştirmek için mükemmeldir. Aqara titreşim sensörü, bir balkon kapısı gibi saniyelerin sayıldığı alanlarda da kullanılabilir. Bir pencere ve kapı sensöründen farklı olarak, titreşim sensörünün anlık alarm tetiklemesi potansiyel olarak tehlikeli bir durumu önleyebilir. Bir titreşim, eğim veya düşme algılandığında, Aqara hub uygulama aracılığıyla bir itme bildirimi gönderir ve bir alarm tetikler. Bu sensör, diğer HomeKit etkin aksesuarlarla birlikte hub ile birlikte çalışarak bir akıllı ev ekosistemi oluşturabilir.